Jak zvolit správný kartáč?

Jak zvolit správný kartáč?

Správně zvolený čisticí, mycí nebo zametací kartáč může výrazně zvýšit hygienický standard a usnadnit pracovníkům zpracovatelského závodu práci. Správné nástroje zvyšují účinnost a efektivitu čištění. Chcete-li zvolit kartáč, který je pro danou práci vhodný, musíte znát vlastnosti typu štětin, konstrukci (tvar) kartáče a připevnění štětin ke korpusu. Důležité je také složení materiálu, ze kterého je nástroj vyroben.

Závisí na konstrukci kartáče, použitých materiálech a konstrukci, zda splní přísné požadavky HACCAP a zajistí nejvyšší úroveň hygieny v každé fázi a ve výrobní oblasti.

KARTÁČOVÁ KONSTRUKCE A SLOŽENÍ

Standardní čisticí kartáče, které lze zakoupit v průmyslových obchodech, nejsou vhodné pro stejnou práci v provozovně potravinářského průmyslu. Takové nástroje musí splňovat přísné normy kvality a hygieny. Vyrobeny ze speciálního vysoce kvalitního plastu, schváleného FDA a EU, musí být mnohem odolnější. Mnoho produktů má vlastnosti, které nejsou na trhu k dispozici.

Kartáče se štětinami v pryskyřici

Resin-Set DRS®, vyvinutý poprvé v roce 1986, je nejúčinnější, nejvšestrannější a nejspolehlivější metodou pro zadržování štětin v korpuse kartáče. Duální retenční systém (DRS®) – jedna z nejúčinnějších retenčních technologií a nejpokrokovější z hlediska výroby. Prvním prvkem metody DRS® je zajištění chomáčků štětin pomocí spony z nerezové oceli. Ten je pak zabudován do antibakteriální epoxidové pryskyřice a vytváří tak bezpečnou bariéru. Tento proces zajišťuje, že pryskyřice proniká hluboko do oblasti chomáčů, utěsňuje dutinu v chomáčovité základně a brání růstu bakterií v děrách. Epoxidová pryskyřice obsahuje standardní technologii stříbrných iontů, jejíž antibakteriální vlastnosti aktivně inhibují růst plísní, hub a bakterií a poskytují jedinečnou ochranu. Spony z nerezové oceli a pryskyřice minimalizují riziko vypadnutí vláken a nekorodují. Výrobky jsou k dispozici až ve 12 barvách, což vám umožní splnit princip HACCP a předpoklady systému 5S a 6S.

Antibakteriální nástroje

Tato řada zajišťuje nejvyšší úroveň hygieny. Technologie použitá při výrobě nástrojů zabraňuje růstu bakterií uvnitř štětin. Antibakteriální nástroje jsou určeny pro oblasti vyžadující mimořádně vysoké standardy čistoty a náležité péče při kontrole bakteriální kontaminace. Každá složka obsahuje technologii Biomaster Antimicrobial, která používá stříbrné ionty k inhibici mikrobiálního růstu.

Bakterie se snadno šíří ve vysoce rizikových oblastech. Některé škodlivé bakterie zvané rezistentní bakterie mohou přežít v teplejších nebo chladnějších podmínkách – při teplotách od -1,5 ° C do 45 ° C, zatímco většina bakterií roste při teplotách od 25 ° C do 40 ° C. Biomaster Anti-Microbial Technology je aditivum založené na iontech stříbra, s prokázanou účinností až 99,99 % proti bakteriím, plísním a houbám. Je součástí výrobního procesu, díky čemuž naše antibakteriální čisticí nástroje poskytují ochranu před hrozbami. Biomaster zaručuje rychlou a účinnou antimikrobiální ochranu po celou dobu životnosti produktu, pomáhá udržovat čisté a hygienické povrchy a snižuje riziko křížové kontaminace.

Ionty stříbra pomáhají zabránit růstu bakterií a jsou obsažené v celém kartáčku a mohou udržovat efektivní životnost produktu. Stříbro je přírodní antibakteriální kov, protože neobsahuje toxiny, které mohou způsobovat jiné kovy, takže jej lze bezpečně použít všude tam, kde se bakterie mohou šířit a způsobit onemocnění. Biomaster je extrémně odolný, dlouhodobý a velmi aktivní. Pokud je přidán, je rozptýlen v celém produktu a stává se nedílnou součástí produktu. Stříbro je anorganické a nevyluhuje se, což znamená, že na rozdíl od organických antimikrobiálních látek / technologií zůstává uvnitř prvku, ke kterému je přidán. Řízené uvolňování účinné látky poskytuje maximální antibakteriální ochranu po celou dobu životnosti produktu.

Nástroje detekovatelné detektory kovů

Nástroje detekovatelné detektory kovů a rentgenovými paprsky byly vyvinuty speciálně pro minimalizaci rizika kontaminace cizími tělesy v potravinářském průmyslu. Každý prvek nástroje je detekovatelný, včetně těla, štětin a pryskyřice. Detekovatelnost těchto produktů byla testována a není ovlivněna časem, vlhkostí, čištěním nebo otěrem. Všechny komponenty jsou schváleny FDA / EU pro styk s potravinami.

Vysokoteplotní kartáče

Kartáče s rozšířeným teplotním rozsahem (až do + 250 ° C) se obvykle vyrábějí ze směsi polypropylenu a teplu odolného polyetheretherketonu (známého jako PEEK). PEEK je Semi krystalický termoplast, který má vysoké termomechanické vlastnosti.

ŠTĚTINY KARTÁČE

Výběr správného typu tvrdosti štětin může mít obrovský dopad na výkon a použitelnost kartáče.

włókna

Měkké štětiny – obvykle dlouhé a jemné, což umožňuje zametání prášků, malých částic, prachu, mouky, soli atd. Jsou ideální pro suché a mokré použití s ​​vodou a čisticími prostředky. Tento typ štětiny se vždy vyskytuje v pryskyřici díky své jemné struktuře.

Středně tvrdé štětiny – ideální pro mokré a suché použití, dobře zametají větší částice.

Tvrdé štětiny – dokonale odstraňuje velké částice nečistot nebo dokonale drhne špinavé povrchy. Lze použít s vodou a čisticími chemikáliemi pro před mytí.

Velmi tvrdé štětiny – používají se hlavně pro čištění velmi obtížných nečistot.

Vlnité štětiny – dokonale zastaví čisticí prostředek a malé částice nečistot. Používá se k mytí a zametání. Nedostatek roztřepených špiček zajišťuje hygienickou čistotu a eliminuje hromadění bakterií.

VAROVÁNÍ! Kartáče s roztřepenými štětinami se nesmí používat při výrobě potravin, protože se v nich hromadí velké množství bakterií a nečistot. Takové štětiny nejsou vhodné pro profesionální použití.

Kartáče s diagonálními nebo proměnnými (z hlediska délky) štětiny – obvykle tvrdé nebo velmi tvrdé, jsou skvělé pro drhnutí na těžko přístupných místech nebo na površích s hlubokou diferencovanou strukturou.

Štětiny z nerezové oceli – štětce z kartáčů z oceli jsou určeny k drhnutí a poškrábání tvrdých povrchů, jako jsou podlahy nebo části strojů.

TYPY VLASOVÉHO SLOŽENÍ

Nylon 6 a 6.6 – má vynikající zametací vlastnosti. Nylon typu 6 a 6,6 lze použít ve vroucí vodě. Nylon má vysokou úroveň absorpce a změkčuje ve vlhkých podmínkách.

PVC – má vynikající opotřebení a zametání, ale během používání má tendenci praskat. Neměl by se používat při teplotách nad 65 ° C.

Polyester – PBT je velmi odolný a má zanedbatelný koeficient absorpce vody, který nezpůsobuje ztrátu tuhosti při použití ve vlhkých podmínkách. Polyester má vysokou teplotní odolnost a dobrou odolnost vůči většině chemikálií, proto je ideální pro hygienické kartáče.

Polypropylen – PPN je velmi lehký a má dobré abrazivní vlastnosti. Má relativně vysokou teplotní odolnost a dobrou odolnost vůči kyselinám. Špatně získává tvar po stlačení, deformuje se.

FUNKCENylon 6Nylon 66PolyesterPolypropylenePVC
Teplota tání °C220255255168155
Maximální pracovní teplota °C100-120100-1201207055
Absorpce vlhkosti %32.80.300.000.00
Absorpce vody %9.58.50.50.010.0
Ztráta tuhosti (vlhkost) %70/8050/601.21.20
Suchá pevnost v tahu N/mm28085365516
Odolnost proti oděruSuper jemnéSuper jemnéSuper jemnédobředobře
Zpětné deformaceSuper jemnéSuper jemnédobředobřeslabý
Toxicitanenenenene
Zvýšení objemu vody %22000
KARTÁČE

Kartáče lze díky své konstrukci a dalšímu vybavení a funkcím rozdělit na typy.

Boční kartáče, typ smetáku – používají se k mytí, zametání pracovních desek, výrobních linek, podlahy, mokré i suché (v závislosti na typu štětin).

Ruční kartáče – kartáče, které jsou drženy v ruce a které vyžadují přímý tlak. Jsou vhodné pro oblasti, kde je čisticí povrch v těsné blízkosti. Tyto kartáče mají obvykle tužší štětiny a nejčastěji se používají k drhnutí stolů, pásek, krájecích desek, nádobí a dalších nástrojů.

Kartáče s krátkou rukojetí – rukojeť zabraňuje únavě rukou, lze je použít přidržením za rukojeť nebo přímo za kartáč. Rukojeť umožňuje čištění tvrdších přístupných povrchů.

Kartáče s dlouhou rukojetí – dlouhá rukojeť umožňuje snadný přístup ke strojům, kontejnerům a všude tam, kde je potřeba delší dosah.

Kartáče pro upevnění na násadu – kartáče na podlahy a stěny namontované na tyčce (násadě) se v závislosti na tvrdosti štětin používají k zametání, drhnutí nebo mytí.

Kartáče s ochranou rukou – tyto kartáče umožňují specializované čištění a ochrana rukou poskytuje ochranu, takže můžete některé části stroje čistit bez demontáže. Často se používá pro stroje zvané řezačky masa.

Kartáče se škrabkou – prvky na krytu kartáče pro stírání vysušených produktů umožňují dva typy čištění jedním nástrojem.

Kulaté kartáče – pro čištění nádrží, potrubí a uvnitř nádob.

Kartáče s proudem vody – povrch umyjí tekoucí vodou. Při čištění nejlépe funguje vodní kartáč s tvrdými nebo velmi tvrdými krátkými štětinami. Dobře distribuuje vodu a čistí odolné, lepivé nečistoty na malých površích. Středně tvrdé štětiny distribuují vodu dobře, ideální pro drhnutí velmi špinavých povrchů, například na jatkách a řeznictví. Měkká štětina čistí a šíří čisticí prostředek dokonale.

Kartáče na trubky a láhve – kartáče správného tvaru, určené k mytí a čištění, uvnitř i vně.

Share This
Masz pytania? Spróbuj przeszukać naszą bazę wiedzy.